Teras İzolasyonu

Teras su izolasyonu teras su yalıtımı herkesin korktuğu ürktüğü yalıtım uygulamasıdır. Nedeni basit. Sürekli üzerinde havuzlanmış su durma riski çok fazla olan, yağışa komple açık bir mahalden bahsediyoruz.


Üzerinde yürünebilir, üzerinde yürünmez, çakıl kaplı, seramik kaplı sadece eğim şapı atılmış vs pek çok tip terasla karşı karşıya geliyoruz şantiyelerde. Üzülerek söylemek istiyorum ki, o kadar para akıtılan teras su yalıtım malzemeleri yanlış uygulamalardan dolayı heba olup gidiyor.

Eğim şapının önce atılması ve sonra teras su yalıtım yapılması en moda uygulama. Fakat eğim şapının çatlayabileceği, anolu atılmamış ise hele rötre çatlaklarına maruz kalacağı, içinde çekme mukavemetlerine karşı koyacak bir donatısı olmayan düşük dozlu bu tesviye betonunun deformasyonuyla üstündeki yalıtım tabakasını da bozabileceği unutuluyor. Betonarme döşeme plağını doğru şekilde izole edebilirseniz, üst katmanlarda (şap tabakasında, seramik tabakasında vs) ne olursa olsun siz suyu alta kaçırmayacaksınız. Tabii ki şu antitezler üretilebilir, suyu emmiş üstteki şap tabakası kışın donup daha da deformasyona uğrar. Bu olabilir tabii ki ama onun içinde şap atılamadan önce izolasyon veya izolasyon üzeri koruma şapı olarak 2 ye ayrılır  bu tip yapılar için değişik alternatifli malzemelerimiz bulunmaktadır gezilmeyen çatılar ve teraslar için İSOFİX astar uygulamasından sonra üzerine 2 kat olarak İSOSRING su kesici uygulanır. Gezilebilen teraslar için hareket veya yaşam var ise  üzerine dekoratif sert zemin kaplaması uygulanacak ise ( fayans –seramik – mermer – paledyen –granit  ) aynı işlemler uygulana bilir.  Üzerinde hareket olacak ama aktif yaşam olanı olarak kullanılmayacak ise İSOROOF çatı teras su yalıtım malzemesi uygulanır.